کانکس ATM یکی از محصولات کانکس فراز می باشد که جهت قرار دادن دستگاه خودپرداز ساخته می شود.امروز دستگاه خودپرداز بانکی یکی از آن دسته ماشین آلاتی است که بطور میانگین یک روز در میان و بعضی وقت ها هر روز به آن نیاز پیدا می کنیم. و با مراجعه به آن تراکنش های خود را انجام میدهیم.بانک ها بخوبی به این نیاز روز مره مردم واقف هستند. و از طرفی برای ارائه خدمات بیشتر و رقابتی که بین بانک ها برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان وجود دارد. اقدام به قرار دادن کانکس ATM در نقاط مختلف شهر از جمله مسیر های پر رفت و آمد مانند ترمینال ها و مراکز خرید بزرگ کرده اند.

از همین رو برای قرار دادن دستگاه خود پرداز در میان شهر نیاز به یک کانکس جهت قرار گرفتن دستگاه در درون آن است. برای این منظور به سراغ گروه کانکس فراز برای سفارش کانکس ATM رفته. و هر بانک مطابق با طرح ها و رنگ های سازمانی خود محصولی را سفارش می دهد .

انواع کانکس ATM

کاربری ها و نیاز های مختلف تنوع های متفاوتی از این کیوسک های عابربانک ایجاد میکنند. و زندگی امروز انسان به سمتی می رود که هر روز کارایی و خدمات این دستگاه ها رو به افزایش بوده و به دنبال آن دفعات مراجعه و نیاز شهروندان به آنها بیشتر می شود.کانکس ATM در سه حالت کلی وجود دارد که در ادامه هر سه نوع را مورد برسی قرار می دهیم.

کانکس عابربانک سیار

در مکان هایی که بصورت دوره ای یا برای مراسم خاصی تردد افراد در بازه زمانی کوتاهی افزایش می یابد. مانند زمان سفر متقاضیان حج و یا مراسم های کشوری که تجمعات در مناطق خاصی افزایش یافته. نیاز به ارائه خدمات بانکی جهت رفاه حال مردم وجود دارد. و از طرفی این نیاز بصورت دائمی نبوده چرا که پس از پایان مراسم دیگر تعداد کاربران کمتر از سرانه مورد نیاز جهت نصب دستگاه خودپرداز می باشد. از این رو برای این موارد کانکس عابربانک سیار به عنوان راهگشا در این موارد پدید آمد.کیوسک عابربانک سیار تشکیل شده از یک خودری نیمه سنگین مانند کامیونت که بر روی آن یک کانکس دستگاه ATM قرار دارد.

ممکن است تعداد این دستگاه ها دو یا سه عدد باشد. در داخل فضای کیوسک محل قرار گیری دستگاه ها و سیستم های امنیتی به همراه یوپی اس ها بوده. و فقط متصدی دستگاه ها اجازه ورود به فضای داخلی را دارد. کاربران از طریق دریچه های بیرونی که بر روی بدنه سازه تعبیه شده به دستگاه ها دسترسی داشته. و میتوان این باجه ها را در مواقعه ای که به آنها نیاز نداریم با کرکره های نصب شده روی کیوسک بپوشانید.

کیوسکATM

این نمونه که معمول ترین نوع کانکس ATM می باشد. در واقع یک دستگاه خودپرداز بصورت منفرد بوده. که معمولا در مراکز تجاری و توقف گاه های بین راهی نصب می گردد. محل قرار گیری آن باید بگونه ای باشد که برای عابرین و همچنین خودرو ها ایجاد مزاحمت نکرده و در عین اینکه امنیت دستگاه برقرار باشد. امکان دسترسی به پشت آن برای انجام تعمیرات و شارژ صندوق میسر باشد.

کانکس خودپرداز بانکی

تفاوت این سازه با دو نمونه قبلی در این است که در واقع کانکس دستگاه خودپرداز علاوه بر امکان ارائه خدمات دستگاه ATM دیگر خدمات بانکی را نیز ارائه می کنند. و به مانند یک شعبه 24 ساعته بانک محسوب میشود. برای این کاربری گروه مهندسین فراز شش یک سازه مجزا طراحی کرده است. که نمونه اولیه آن مربوط برای بانک پاسارگاد می باشد. در این حالت کاربر درون سازه قرار گرفته و دستگاه ها نیز درون آن قرار دارند و معمولا یک اپراتور جهت ارائه راهنمایی برای مشتریان درون سازه قرار دارد.

مشخصات کانکس عابربانک

سایز کانکس ATM بسته به نوع دستگاه آن متغیر می باشد و می بایست قبل از تولید حتما مورد برسی قرار گیرد. تا مطابق با ابعاد آن دستگاه تولید شود. زیرا ابعاد مانیتور و ارتفاع آن و محل ورود به پشت آن می بایست مطابق همان دستگاه باشد.نکته بعدی در تولید کانکس ATM بحث امنیت آن می باشد. زیرا به دلیل اینکه همیشه مقداری پول نقد در این دستگاهها وجود دارد امکان اینکه مورد سرقت قرار گیرد وجود دارد. از همین رو می بایست تمهیداتی برای امنیت آن صورت گیرد و بهتر است کانکس در جایی باشد که در آنجا نگهبان وجود داشته و یا همیشه زیر نظر دوربین های مدار بسته باشد.

این نوع کانکس ها می بایست فقط با نمای کامپوزیتی تولید شوند تا هویت بانکی که این دستگاه به آن متصل است حفظ شود. اما جداره های داخلی آن می تواند از نوع ساندویچ پانل یا پلی استایرن باشد.محل قرارگیری کانکس ATM بهتر است در جایی باشد که سد راه عابرین نشده. و همینطور در مسیر برخورد با ماشین هایی که از آنجا عبور می کنند هم نباشد.نور پردازی کانکس نیز باید بگونه ای باشد که در شب ایجاد روشنایی کافی در اطراف خود کند. و شخص استفاده کننده کاملا در روشنایی قرار داشته باشد تا امنیت بیشتری حاصل گردد.