کانکس چیست؟

کانکس چیست؟

کانکس چیست؟ کانکس در تعریف کلی عبارت است از یک سازه پیش ساخته که در زبان های مختلف به آن شلتر shelter. و به انگلیسی conex گفته می شود. کانکس دارای کاربرد های مختلفی بوده. اما ایده اولیه آن برای استفاده به عنوان سکونت گاهی موقت که بصورت سریع ساخته. و در محل مستقر شود بوده است. که با گذشت زمان کاربری هایی مانند فروشگاهی و خدماتی نیز به آن افزوده شده است.

در ایران استفاده از کانکس کاربرد های مختلفی دارد. که یکی از مهمترین آنها استفاده برای اسکان سریع آسیب دیدگان زلزله می باشد. که در زلزله پائیز سال 1396 کرمانشاه این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفت. و خیرین گرد هم آمده و با جمع آوری کمک های مردمی برای خرید کانکس و اهدا به شهر کرمانشاه را انجام دادند.

کاربرد کانکس

مهمترین کاربرد کانکس در زمینه اسکان موقت می باشد. اما کاربرد های دیگری نیز بعد ها به آن افزوده شد. که باعث رشد این صنعت و تعامل آن با شهر وندان گردید. از مهمترین آنها استفاده به عنوان کیوسک های خدمات شهری کانکس مسکونی دکه های روزنامه فروشی یا کیوسک تلفن عمومی بوده. که خدمات مختلفی را به مردم ارائه می کردند. کمی بعد تر نیز کاربرد هایی برای اسکان دائم خانوار. مانند ویلایی و خانه های قابل حمل نیز در زیرشاخته محصولات تولید کنندگان سازه های پیش ساخته قرار گرفت. و استقبال مشتریان از آن باعث گسترش فرهنگ پیش ساختگی در همه جای جهان از جمله ایران گردید.

انواع کانکس

در ادامه به بررسی تعدادی از مهمترین و پرکاربرد ترین انواع کانکس پرداخته. و توضیحات مختصری درباره هرکدام ارائه خواهیم کرد. تا مفهوم کلی کانکس چیست؟ قابل فهم باشد.

کانکس نگهبانی:

این نوع معمولا دارای ابعاد کوچک و برای استقرار نگهبان یا پرسنل حراست در ورودی مجموعه ها و شرکت ها مورد استفاده قرار میگیرد. و شرایط آن بگونه ای است که نفر به تمامی جهات دید کامل داشته باشد تا بتواند کل محدوده را تحت کنترل داشته باشد.

کانکس کارگاهی:

اسکان نیرو ها در کارگاه های ساختمانی و همچنین دفاتر اداری برای مهندسین پروژه نیازمند فضایی میباشد. که با هزینه کم و سرعت زیاد ساخته شود. از این رو استفاده از کانکس کارگاهی بهترین گزینه برای این نیاز بشمار می رود و انواع معمولا با ابعاد و اندازه های متفاوتی در هر کارگاه می توان آن ها را یافت.

کانکس ویلایی:

استفاده به عنوان خانه پیش ساخته از این سازه ها باعث بوجود آمدن محصولی بنام کانکس ویلایی گردید. که این سازه به مانند یک خانه مجهز دارای اتاق های متعدد و سرویس بهداشتی میباشد. بسته به ابعاد امکانات داخلی آن نیز متغییر بوده و بیشتر در مناطقی مانند لواسانات و شهر های خوش آب و هوا از آنها استفاده می کنند.

 سرایداری: در بسیاری از مجتمع های آپارتمانی بخصوص اداری و گاها مسکونی با تعداد واحد های زیاد نیاز به یک سرایدار یا نگهبان دارند. که بصورت دائمی در آنجا مستقر باشد. از این رو برای سکونت و استقرار نگهبان و خانواده اش اقدام به تهیه یک کانکس سرایداری می کنند که معمولا در حیاط یا پارکینگ مجتمع قرار می گیرد.

کانکس فروشگاهی:

معمولا در تقاطع های پر رفت و آمد برای فروش محصولات مختلف فرهنگی و روزنامه های مطبوعاتی از کانکس فروشگاهی استفاده میشود. این نوع معمولا ابعاد کوچکی داشته که دارای کرکره های برقی و نورپردازی برای روشنایی در هنگام شب می باشد.

کیوسک خدمات شهری: این سازه ها وظیفه ارائه خدمات مختلف اجتماعی و شهروندی را در داخل فضای شهری دارند که از جمله مهمترین آنها ایستگاه های دوچرخه ، کیوسک های دستگاه خودپرداز بانکی، اهدای خون، ارائه مشاوره های پزشکی و عرضه محصولات فرهنگی می باشد.

چرخدار: نوع چرخدار معمولا برای کاربری هایی که نیاز به جابجایی های زیاد دارند مورد استفاده قرار میگیرد. و گاها با نام کاروان های سیار یا کاروان مسافرتی نیز از ان یاد میشود.نمونه های بارز آن ایستگاه های سیار پلیس راه و کاروان های توریستی می باشد.

روش های تولید کانکس سبک ها و روش های متفاوتی برای ساخت کانکس وجود دارد. (حال میتوان فهمید که کانکس چیست؟) و این تنوع سبک به دلیل تنوع زیاد در گزینه های موجود برای انتخاب مصالح اولیه میباشد. اما چیزی که در اکثر روش های تولید کانکس مشترک است ساخت شاسی کف با تیر آهن و اسکلت فلزی از با پروفیل های آهنی در ابعاد 40*40 میلیمتر میباشد. که بنا به ابعاد و نوع درجه کیفی ضخامت ها و نمره های متفاوتی از آنها بکار می رود.

اتصالات در اکثر مواقع از طریق جوش ممتد بوده اما در برخی موارد نیز با روش پیچ و مهره نیز جهت مونتاژ و دمونتاژ آنها را تولید می کنند.پوشش بدنه و سقف نیز از مصالح مختلفی مانند ورق های فولادی گالوانیزه شده ، چوب ، فایبرگلاس و پانل های پیش ساخته می باشد که خریداران کانکس در هنگام سفارش یکی از آنها را انتخاب می کنند چرا که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایایی بوده و از لحاظ هزینه نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

برچسب ها: بدون برچسب

دیدگاه ها بسته شده اند.